Awards & Accolades

 

Category

Title

Award

Production Company

Documentary: Science & Technology

CyberPunk'D - EP2 : Bits, Bytes And Bugs!

Gold

CNA, Mediacorp Pte Ltd

Craft: Program – Best Graphic Design

Tuesday Report - Streets of Memory 3

Gold

Mediacorp Pte Ltd

Documentary: Community Portraits

Borderlands

Silver

Birdmandog Pte Ltd

Documentary: Cultural Issues

Food In Our Time

Silver

Threesixzero Productions Pte Ltd

Documentary: Social Justice

Insight: Stateless In India

Silver

CNA, Mediacorp Pte Ltd

Documentary: History & Society

The Mark of Empire

Silver

Infocus Asia Pte Ltd

Craft: Program – (Best Production Design/Art Direction) by Nick Ng

Titoudao: Inspired By The True Story Of A Wayang Star

Silver

Oak3 Films

Documentary: The Arts

A Frame in Time – National Language Class

Silver

Very Pte Ltd

Documentary: Environment & Ecology

Brazil’s Amazonian Battle

Bronze

CNA, Mediacorp Pte Ltd

Documentary: National Affairs

COVID-19 Alone.Together. Episode 3: Stuck In A Foreign Land

Bronze

CNA, Mediacorp Pte Ltd

Documentary: Social Issues

Deciphering Japan

Bronze

Peddling Pictures

Documentary: Travel & Tourism

Grounded

Bronze

CNA, Mediacorp Pte Ltd

Documentary: Social Justice

In Search Of The Frog Boys

Bronze

Make Waves Pte Ltd

Documentary: Community Portraits

Slumfood Millionaire

Bronze

Sora Media Pte Ltd

Craft: Promotion/Open & ID – Graphic Design: Promotion/Open & IDs

Tuesday Report - Streets of Memory 3

Bronze

Mediacorp Pte Ltd

Documentary: History & Society

Tuesday Report - Streets of Memory 3

Bronze

Mediacorp Pte Ltd

Craft: Program – Best Direction

SAGA 2.0

Bronze

Mediacorp Pte Ltd

Craft: Films/Productions – Sound Design

Love Unbound: Far Apart But Close At Heart

Bronze

August Pictures Pte Ltd

Craft: Program – Best Direction

Food In Our Time

Bronze

Threesixzero Productions Pte Ltd

Craft: Films/Productions – Direction

A Frame in time - Here They Come

Bronze

Very Pte Ltd

Documentary: History & Society

A Frame in Time - National Language Class

Bronze

Very Pte Ltd

Entertainment Program – Culinary Program

Old Taste Detective 2

Bronze

Wawa Pictures Pte Ltd

Craft: Films/Productions – Performance by an Actress

Best Actress - Arivaan - Udaya Soundari

Finalist

Mediacorp Pte Ltd

Craft: Films/Productions – Editing

Love Unbound: A Wizard's Love

Finalist

August Pictures Pte Ltd

Craft: Films/Productions – Editing

Love Unbound: Far Apart But Close At Heart

Finalist

August Pictures Pte Ltd

Craft: Program – Best Direction

Mind's Eye

Finalist

August Pictures Pte Ltd

Craft: Program – Best Performance by an Actor

Mind's Eye

 

Finalist

August Pictures Pte Ltd

Craft: Program – Best Direction

Forensik

Finalist

Mediacorp Pte Ltd

Craft: Program – Best Performance by an Actor

Raksasa - Lim Kay Tong

Finalist

Mediacorp Pte Ltd

Craft: Program – Best Performance by an Actor

SAGA 2.0 - Imam Shah

Finalist

Mediacorp Pte Ltd

Craft: Program – Best Performance by an Actor

A Quest to Heal

Finalist

Mediacorp Pte Ltd

Craft: Program – Best Camerawork

A Quest to Heal

Finalist

Mediacorp Pte Ltd

Documentary: Nature & Wildlife

Wild City: River World

Finalist

Beach House Pictures Pte Ltd

Documentary: International Affairs

When Titans Clash: Pride and Shame

Finalist

CNA, Mediacorp Pte Ltd

Documentary: Climate Change & Sustainability

The Longest Day

Finalist

Make Waves Pte Ltd

Documentary: The Arts

Artists Unstaged

Finalist

CNA, Mediacorp Pte Ltd

Documentary: Human Concerns

China’s Growing Appetite: For the Love of Meat

Finalist

CNA, Mediacorp Pte Ltd

Documentary: Community Portraits

Living In The New (Ab)normal

Finalist

CNA, Mediacorp Pte Ltd

Documentary: Current Affairs

Undercover Asia: Airpocalypse

Finalist

CNA, Mediacorp Pte Ltd

Documentary: History & Society

Ships That Shaped Us

Finalist

Peddling Pictures

Documentary: History & Society

A Frame In Time

Finalist

Very Pte Ltd

Documentary: The Arts

A Frame in Time - National Language Class

Finalist

Very Pte Ltd

Documentary: Community Portraits

The Family Affair Season 5: Living the New (Ab)normal

Finalist

CNA, Mediacorp Pte Ltd

Entertainment Program – Lifestyle Program

Remarkable Living 2

Finalist

Freestate Productions

Entertainment Program – Childrens/Youth

Little Food Hunter

Finalist

Wawa Pictures Pte Ltd

Entertainment Program – Culinary Program

Local Fine Produce

Finalist

Wawa Pictures Pte Ltd

Entertainment Program – Childrens/Youth

Power 5

Finalist

Wawa Pictures Pte Ltd

Entertainment Special – Mini-Series

Mind's Eye

Finalist

August Pictures Pte Ltd

Entertainment Special – TV Movie

Raksasa

Finalist

Mediacorp Pte Ltd

Films – Short Films

Love Unbound: A Wizard's Love

Finalist

August Pictures Pte Ltd

Films – Short Films

Love Unbound: Far Apart But Close At Heart

Finalist

August Pictures Pte Ltd

News: Program – Best News Documentary/Special

Race Against Pandemic

Finalist

WhatsNext Productions Ltd

News: Reports/Features – Coverage of Continuing News Story

Tuesday Report: One Metre Apart Series

Finalist

Mediacorp Pte Ltd

News: Reports/Features – Coverage of Continuing News Story

Tuesday Report: One Metre Apart, EP 2, Away from Home

Finalist

Mediacorp Pte Ltd

News: Reports/Features – Human Interest

BERITA Jelajah

Finalist

Mediacorp Pte Ltd

Promotion/Open & IDs – Promotion of a Website

AVOD on meWATCH: KOLORS of Desire

Finalist

Mediacorp Pte Ltd

Promotion/Open & IDs – Documentary/Information Program Promotio

Hours to Kill

Finalist

Mediacorp Pte Ltd

Streaming – Streaming Drama

AVOD on meWATCH: KOLORS of Desire

Finalist

Mediacorp Pte Ltd

Streaming – Streaming Crime Drama

Derek II

Finalist

Mediacorp Pte Ltd